Blog Layout

Jak zadbać o swój wózek? - konserwacja i czyszczenie

gru 17, 2020

Z wózkiem jest trochę jak z rowerem, nie da się jeździć w nieskończoność i nie zważać na stan techniczny, czasem trzeba nad nim usiąść wyczyścić i przesmarować.

Najczęstszą przyczyną reklamacji wózka wcale nie są wady konstrukcyjne. Zdarza się złe dostosowanie wózka do terenu po jakim jeździmy przyczynia się do jego szybszej eksploatacji, ale to jednak rzadkość. Najczęściej mamy tu niestety do czynienia z naszymi własnymi zaniedbaniami.W dzisiejszych czasach nikt już nie czyta już instrukcji, a często można znaleźć tam informacje, które mogą pomóc pozbyć się wielu problemów. Wiadomo że każdy teren niesie za sobą różne zabrudzenia, które nie tylko widzimy na zewnątrz wózka, ale dostają się również w zakamarki, których nie dostrzeżemy na pierwszy rzut oka.

Jak często?

O swój wózek warto dbać jak najczęściej. Jednak nie można dać się zwariować, przy natłoku obowiązków rodzicielskich nie będziemy mieli raczej możliwości pielęgnować cztery kółka codziennie. Dobrą praktyką jest co sezonowe dokładne czyszczenie oraz po każdym większym zabrudzeniu, zwłaszcza po spacerach po piaszczystych i błotnistych terenach. Szczególnym zagrożeniem dla układu jezdnego wózka jest właśnie drobny piasek z nad morza i sól która posypywane są chodniki w trakcie zimy.

Czyszczenie ramy

Jeśli chodzi o czyszczenie metalowych i plastikowych części to dobrym rozwiązaniem jest dokładne zmoczenie ramy, można do tego użyć węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Przygotować delikatny środek czyszczący, skrupulatnie wyczyścić wszystkie elementy i ponownie spłukać dokładnie wodą. Bardzo istotnie jest aby potem dobrze osuszyć ramę, szczególnie w słabo dostępnych miejscach.

Następny krok będzie zdecydowanie najważniejszy.

Musimy zadbać o odpowiednie smarowanie ruchomych elementów. Nie potrzeba żadnych wymyślnych środków nada się WD40 (polecamy użycie sprayu konserwacyjnego CX80). Dostępność tego typu środków w sklepach budowlanych jest ogromna. Delikatnie nałóż niewielką ilość produktu na ruchome miejsca, koniecznie zwróć uwagę na: kółka przednie i tylne (zdemontuj je i nasmaruj sumiennie ośki i łożyska), amortyzatory (rozprowadź niewielką ilość po sprężynach lub wprowadź  wewnątrz obudowy amortyzatora), hamulec (jeśli czuć że ciężko chodzi wprowadź w ruchome elementy).

Przy okazji konserwowania ramy, w przypadku wózków z kołami pompowanymi, warto przyjrzeć się ciśnieniu w oponach. Pamiętajmy że opona powinna być napompowana delikatnie, tak żeby uginała się pod silniejszym naciskiem palców. Większość producentów zaleca pompowanie maksymalnie do około 1 bara. 

Pranie i czyszczenie tapicerek

Niestety niewiele wózków daje możliwość całkowitego zdjęcia materiału do wyprania. Z jednej strony to minus z drugiej warto pamiętać, że na materiały nakładane są odpowiednie impregnaty które znacząco przedłużają ich trwałość, ciągłe pranie może osłabić ich działanie. Zaleca się, aby zabrudzenia spierać na bieżąco przy użyciu delikatnego środka z letnia wodą, to sprawi że materiał na pewno się nie wstąpi i zachowa swoją kształt. Każdy wózek wewnątrz gondoli posiada wyściółkę, którą później można odpiąć i wyprać, decydując się na pranie tego elementu w pralce pamiętajmy o wyłączeniu opcji wirowania. 

W sytuacji gdy chcemy odświeżyć nasz wózek czy fotelik, (na przykład przed kolejnym bobasem) warto rozeznać się w specjalnych ofertach czyszczenia, często dostępnych w ramach usług pielęgnacji tapicerek samochodowych. Firmy świadczące takie serwisy wyposażone są w specjalne urządzenia do prania foteli samochodowych, które bez konieczności demontażu, idealnie pozbędą się brudu z tapicerki wózka i fotelika.

17 Dec, 2020
Wpływ muzyki na ciąże - fakty i mity!
17 Dec, 2020
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka w internecie?
Share by: